Prielom roka 2015

//Prielom roka 2015

Prielom roka 2015

Rok 2015 bol pre občianske združenie Loďka nádeje druhým rokom ich pôsobenia a možno povedať, že počas tohto druhého roku činnosti sa Loďka nádeje úspešne vydala na svoju plavbu. Občianske združenie pod vedením zakladateľa Tomáša Gargalíka a za pomoci členov a dobrovoľníkov združenia toho stihlo naozaj veľa. Na vlnách sa Loďky nádeje si deti mohli užiť plno akcií a podujatí, ktoré pre nich boli pripravené poctivou prácou a s láskou. Bol to rok, v ktorom sa s akciami pre deti roztrhlo vrece a v ktorom občianske združenie získalo pomocnú ruku nových členov a dobrovoľníkov. Našli sa aj noví sponzori.


Môžme sa pochváliť, že sme založili  Klub Štvorlístok v priestoroch Výmenníka na Važeckej ulici na sídlisku Nad Jazerom v Košiciach. Klub Štvorlístok sa otvoril v apríli a funguje pre deti a mládež od 7 do 18 rokov. Každý druhý štvrtok, v čase od 14:00 do 19:00 hod, je otvorený Klub Štvorlístok a deti tak majú možnosť aktívne využiť svoj voľný čas a spoznať nových kamarátov a kamarátky. Zabaviť sa môžu pri spoločenských hrách, X-boxe, karaoke show, tvorivých dielňach (kreslenie, vytváranie) a oddýchnuť si a načerpať sily môžu v relax miestnosti, čajovni. To všetko je nachystané pre deti za členský poplatok 20 eur na celý školský rok, ktorý zaručuje výhody a benefity pri rôznych podujatiach nášho združenia.
Tieto akcie sú niekedy pripravené aj s rôznou tematikou, napríklad Ochrana prírody (deti sa dozvedeli prostredníctvom interaktívnych hier ako zveľaďovať prírodu a mohli si vyrobiť niečo z prírodných materiálov), Vitaj škola, Deň jazykov , Halloweenska maska (kde si mohli prísť výrobiť masku a ozdoby na Halloweensku party) a pod.
V tomto roku sa deti mohli tešiť z naozaj bohatého programu. Zažili vodný raj na vlnách v bazénoch a tobogánoch v aquaparkoch -Tatralandia v Liptovskom Mikuláši, Aquacity Poprad a v Gino Pradisse Bešeňová. Pre deti to bol obrovský zážitok, keďže mnohé ešte v aquaparku nikdy pred tým neboli a mnohé nezažili kúpanie sa v bazénoch v zimnom období.
Od 6. do 10. júla 2015 sa podarilo úspešne zorganizovať prvý letný prímestský tábor v tomto roku. Tábora sa zúčastnili deti vo veku od 7 do 15 rokov, ktoré bývajú na sídlisku Nad Jazerom, deti z krízových centier a deti z detského domova Košická Nová Ves. Program bol veľmi zaujímavý (výlet do Vysokých Tatier, Letecké múzeum, T-Systems športovo-zábavný areál, ZOO, atď.) Za finančnú podporu sme vďační MČ Košice-Západ, MČ Košice- Nad Jazerom, MČ- Juh a JUDr. Ottovi Briximu.
Na výlet s deťmi sme sa vybrali aj do areálu Lodenice Šaľa. Tento letný tabor pre deti z detského domova Košická Nová Ves sa uskutočnil v júli aj v októbri vďaka občianskemu združeniu Zázemie, ktorí sú majiteľmi Lodenica Šaľa a umožnili deťom využívať celý areál. Deti z detského domova nachvíľu zmenili prostredie a užili si slnečné dni vonku v peknom prostredí. Samozrejme bolo pripravených kopec zábavných aktivít (opekačka, kúpalisko, biliard, tvorivé dielne a pod.), nudiť sa nebolo naozaj kedy.
Nechýbali ani akcie pri ktorých sa mohli deti rozhýbať na parkete, predviesť masky a kostými a zasúťažiť- „Karneval na lodi“ a Halloweenska party, ktoré boli sprevádzané aj zábavným a kultúrnym programom.
Uskutočnilo sa ešte mnoho ďalších akcií, ktoré sú podrobnejšie uvedené na našom internetovom portáli.
Že sme aj multikulti, sme ukázali 10.4.2015 v Košickej Novej Vsi, kde o.z. Loďka nádeje a projekt Komprax spolupracovali na akcii Multikulti Workshop day. Na programe bol workshop o multikulturalizme, tvorivé dielne a ochutnávky rôznych kultúr (jedlá, tradície,..) ale aj diskotéka. Projekt bol spolufinancovaný zo zdrojov EÚ.
Loďka nádeje sa na chvíľu historicky prvý krát zablysla pred kamerami a to v televízii TV Region. Bola to naša prvá skúsenosť s masmédiami. Rozhovor bol medzi moderátorom a zakladateľom združenia Tomášom Gargalíkom a týkal sa aktivít občianskeho združenia, jeho činnosti a plánov.
Svoje úsilie a čas sme investovali aj do zbierok, pomocou ktorých sme pomohli rodinám v hmotnej núdzi a urobili sme radosť deťom. Boli to zbierky : Jarná zbierka (prispievali oblečením a rôznymi hračkami), Potravinová zbierka 2015 v obchode Tesco (pomôcť sa mohlo buď finančne alebo priamou pomocou –darovať zo svojho nákupu v predajni Tesco trvanlivé potraviny alebo drogériu), Predvianočná zbierka (rôzne veci, sladkosti a drobnosti hodiace sa ako darček pod stromček). Ďakujem veľmi pekne všetkým, ktorí prispeli hoci aj drobnosťou a vytvorili tak deťom úsmev na tvári a prispeli rodinám v hmotnej núdzi.
Organizovali sa aj podujatia o dobrovoľníckej činnosti s cieľom sprístupniť a predstaviť dobrovoľnícku činnosť a jej aktivity širokej verejnosti- Deň dobrovoľníctva. Účastníci sa mohli dozvedieť potrebné informácie o dobrovoľníckej činnosti, ale aj o jednotlivých organizáciách. Pretože dobrovoľníkov nie je nikdy dosť a každá pomocná ruka je potrebná a sme za ňu veľmi vďační.
Takto vyzeral náš rok 2015 na vlnách Loďky nádeje. Bez pomoci usilovných a vytrvalých členov združenia a dobrovoľníkov, sponzorov, by naša loďka stála ďalej v prístave. Ďakujeme krásne všetkým, ktorí pomohli organizovať akcie a podujatia a ktorí nás finančne, materiálne alebo zaujímavým nápadom podporili. Ak patríte medzi tých, ktorí by sa chceli k nám zapojiť alebo nás podporiť, tak budeme veľmi radi a vďační za záujem. Tieto deti zo sociálne slabších rodín, detských domovov a krízových center zažili vďaka vám krásny rok 2015 plný zábavy, zaujímavých zážitkov a nových skúseností, nových kamarátov.

Výročná správa_2015

By |2016-03-18T21:17:28+00:0018 marca, 2016|Nezařazené|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment